آشنایی با ساز تار

محمد مقصودی،۲۹ مرداد ۱۳۹۷
ساز تار

ساز تار

ساز تار از سازهای زهی و ایرانی است که با زخمه نواخته می‌شود. تار در ایران و برخی مناطق دیگر خاورمیانه مانند تاجیکستان، جمهوری آذربایجان و ارمنستان و گرجستان و دیگر نواحی نزدیک قفقاز برای نواختن موسیقی کلاسیک این کشورها و بخش‌ها رایج است. واژه تار خودش در فارسی به معنی رشته‌است. هرچند که ممکن است معنی یکسانی در زبان‌های تحت تأثیر فارسی یا دیگر زبان‌های ایرانی تبار مثل کردی داشته باشد. این باعث شده‌است که کارشناسان ایرانی بر این باور باشند که تار ریشه مشترکی میان همه اقوام ایرانی‌تبار در جایی که از سوی ایرانیکا با قاطعیت به نام قاره فرهنگی ایرانیان نامیده شده دارد.

در گذشته تار ایرانی پنج سیم (یا پنج تار) داشت. غلامحسین درویش یا درویش خان سیم ششمی به آن افزود که همچنان به کار می‌رود.

این تعریف ویکی پدیای تار هست که اگه دوست دارید می تونید اطلاعات کامل تری در مورد ساز تار رو از این لینک به دست بیارید.

اما از ما و همنسل هایی که علاقه مند موسیقی ایرانی هستیم بپرسید می گیم ساز تار سازیه که اگر نوازندش نوازنده باشه میتونی باهاش اوج بگیری و نه تنها سنتی نیست که به روز ترین حالات و احساسات جامعه رو میشه از زخمه ای که نوازنده میزنه، شنید پرواز کرد و ساعتها حالت خوب باشه از شنیدن قطعه ای و یا آلبومی. می تونه این قطعه یک بداهه در دستگاه ماهور باشه که محمد رضا لطفی با روحت بازی کنه، آلبوم درصت قمصری باشه که با نگاهی آوانگارد و نوآورانه تو رو به فکر فرو ببره و غرق لذتت بکنه، قطعه پرواز زنبور عسل کیوان ساکت باشه و کیف کنید که ببین میشه موسیقی کلاسیک غربی رو هم به این زیبایی با تار نواخت و یا نوایی باشه در دستگاه نوا از استاد حسین علیزاده عزیز و دوست داشتنی که زبانت و کلامت حتی قاصر باشه از اینکه در وصف او چی بگی و چی بنویسی.

ساز تار

 

برای اینکه حالمون خوب شه بیایید با هم چند تا قطعه از ویدیو های منتخب تار از سایت آپارات رو ببینیم و بشنویم.

 

پیانو کاغذی اومده که شما رو مبتلا کنه به بیماری لذت بخش موسیقی، اگر داستان ما رو خونده باشید و بدونید که پیانو کاغذی از کجا شروع کرده پس می دونید که ما قائل به هیچ محدودیتی نیستم. شما هم اگر علاقمند یادگیری و نواختن موسیقی هستید به خصوص تار همین امروز شروع کنید حتی اگه پول خرید بسته های آموزشی ما رو هم ندارید ( که از آموزشگاه ها هم بسیار پایین تره)، حتی اگه زمان ندارید، حتی اگر ساز ندارید و حتی اگه قرار تارتون رو هم روی کاغذ بکشید، این کار رو بکنید و این اشتیاقتون شما رو به هدفتون میرسونه، نه امکانات و شرایطی که الان درگیرش هستید.

اگر مقداری با موسیقی ایرانی آشنایی داشته باشید می دونید که انواع مختلف آموزش برای ساز تار وجود داره اساتیدی هستند که به صورت مکتب خونه ای این ساز رو آموزش میدن که سرآمد آنها مکتب خونه میرزاعبداله است. مکتب خانه میرزاعبدالله یادگاری است ارزشمند از استاد کامل محمدرضا لطفی که از زمان تاسیسش یعنی سال ۱۳۶۲ یگانه بوده و هست. آموزش ها در این مکتب خانه ها تماما به صورت شفاهی و سینه به سینه است.

اساتیدی هم هستند که کتاب تالیف کردند. آموزش رو به وسیله نت تدریس می کنند و به آموزش جدید و علمی اعتقاد بیشتری دارند که از جمله اینها می تونیم به دستور تار و سه تار (حسین علیزاده)، ردیف میرزا عبداله برای تار، کتاب های هنرستان موسیقی (روح اله خالقی)، شیوه نوین آموزش تار و سه تار (کیوان ساکت) اشاره کنیم.

استاد عبایی عزیز که استاد تار پیانو کاغذی هستند، یک طرح درس مشخص و کتابی (که تالیف خود ایشان است) برای آموزش تار دارند. گوشه ای از آموزش های استاد عبایی رو در لینک های زیر ببینید و از اون لذت ببرید.

 

لینک های آموزش و بداهه آقای عبایی در سایت آپارات:

 

 


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.